Peeter Ernitsa hinnangul on vanemaealiste inimeste suur osakaal e-hääletajatest küsimusi tekitav

Jan 27

„E-hääletajate arvukus on kümnekonna aastaga märgatavalt kasvanud, ulatudes viimastel valimistel juba 30,5 protsendini kõikidest hääletajatest.  Kui varasemalt on olnud juttu sellest, et usinaimad elektroonilised hääletajad on kõrge arvutioskusega nooremapoolsed valijad, siis Riigikogu valimistel olid kõige suuremad e-hääletajad just vanemaealisemad inimesed. Koguni neljandiku kõikidest e-hääletajatest moodustasid valijad, kes olid vanuseliselt vanemad kui 55 eluaastat. Samas selgub hiljuti läbiviidud rahvusvahelisest uuringust SHARE, et Eesti üle 50-aastastel inimestel on oluline mahajäämus arvutikasutuses. Tegemist on huvitava anomaaliaga, mida on raske selgitada,“ sõnas Riigikogu liige Peeter Ernits.

Ernits jätkas: „On tore tõdeda, et meie vanemapoolsed inimesed on aktiivsed e-hääletajad, kuid tahes-tahtmata tekitab see küsimusi. Oleme ju pigem harjunud lugema sellest, kuidas vanemaealistel inimestel on raskusi e-teenuseid kasutada. Eesti Vabariigi põhiseadus sätestab, et hääletamine peab olema salajane. Tegelikkuses on ju võimatu tagada seda, et e-valimistel häält andes ei seisaks hääletaja kõrval oma huvide eest seisvat inimest, kes mõjutab häält andma konkreetse isiku või poliitilise ühenduse poolt. Paraku on meie e-valimised endiselt väga ebaturvalised.“

Rahvasaadiku hinnangul võib aga e-hääletus muutuda tulevikus veelgi ebaturvalisemaks. Alates 2012. aasta lõpust korraldab elektroonilist hääletamist elektroonilise hääletamise komisjon. Menetluses oleva Riigikogu valimise seaduse muutmise eelnõuga plaanitakse aga e-hääletamise komisjon viia riigi valimisteenistuse korralduste alla.

„On küsitav, kas eraldi ekspertidest koosneva elektroonilise hääletuse komisjoni kaotamine ei vähenda e-häälte lugemise sõltumatust. Tegelikult on e-valimistes endiselt palju küsitavusi ja ebaturvalisust, mida on pea võimatu eemaldada. Teised riigid on e-valimistesse suhtunud teatava skepsisega, vaid Eesti jalutab ohtudele vaatamata kindlalt edasi,“ lõpetas Riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Peeter Ernits.

Antud küsimustega seoses edastas Riigikogu Keskerakonna fraktsioon täna justiitsminister Urmas Reinsalule arupärimise, millega soovitakse tähelepanu juhtida just e-valimistega seotud turvariskidel ning küsitavustele.

Salvesta
Küpsiste kasutamine lehel
See veebileht kasutab küpsiseid. Meie lehel kasutatakse vajalikke küpsiseid, mis on seotud lehe toimimise, sotsiaalse meedia funktsioonide pakkumise ning liikluse analüüsimiseks.
Luba kõik
Keela kõik
Privaatsuspoliitika
Marketing
Turundusega seotud küpsiseid kasutatakse külastajate jälgimiseks eri veebilehtedel. Selle eesmärk on näidata kliendile reklaame, mis on kasutajale asjakohased ja huvitavad ning seega avaldajatele ja kolmanda osapoole reklaamijatele väärtuslikumad.
Facebook
Luba
Keela
Google
Luba
Keela
Analytics
Statistikaga seotud küpsised aitavad veebilehtede omanikel mõista, kuidas külastajad saidiga suhtlevad, kogudes ja avaldades andmeid anonüümselt.
Google Analytics
Luba
Keela
Jetpack
Luba
Keela