Aug 17

Jüri Ratase UUDISKIRI, 26.10.2020

HEAD MÕTTEKAASLASED!

November on rahvusvaheline meeste tervise kuu. Möödunud aastal jõudis meeste oodatav eluiga 74,4 ja naiste oma 82,2 aastani. Sellest tervena elatud osa meeste elust kasvas 72,7%-ni ehk 54,1 eluaastani ning naistel 70%-ni elust ehk 57,6 eluaastani. Nendele arvudele ja erinevustele vaadates tahes tahtmata tekib küsimus, mida on tarvis selleks, et me Eestis veelgi kauem elaksime. Kuna ka eelmise uudiskirja lugejad arvasid, et järgmisena tuleb käsitleda tervise teemat, siis just sellele küsimusele otsin vastuseid värskes uudiskirjas.

Tänan siiralt meie häid spetsialiste ning valdkonnajuhte uudiskirja oma teadmiste ja arvamusega panustamast! Neid lugedes tekib tasakaalukas ja selge arusaam, kuidas saame tervist võimalikult tugevana ja kaua hoida. Ootan huviga kommentaare ja ettepanekuid ka teilt, head lugejad. Saate mulle kirjutada e-posti aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. ning Facebooki lehel www.facebook.com/ratasjuri. Kasuks tuleb ka tagasiside, mille annate allpool leitavat küsimustikku täites.

Omalt poolt rõhutan, et tervis on meie kalleim vara. Meist igaühe, nii meeste kui ka naiste, kohustus on hoolt kanda enda füüsilise ja vaimse tervise eest. Meie tervisest sõltub nii meie endi ja lähedaste heaolu kui ka Eesti riigi ja majanduse areng. Peame ühiskonnana tooma tervislikud eluviisid veel enam au sisse ning looma paremaid harjumusi oma lastele. Mida enam panustame tervise hoidmisesse ja kaitsmisesse, seda kauem saame elada täisväärtuslikku ja rõõmsat elu, veeta aega oma lähedastega. 

Abikaasa, isa, poja, venna ja sõbrana püüan tervist hoida nii hoolikalt ja järjepidevalt kui võimalik. Tervislikult toituda, pakkuda kehale füüsilist koormust, piisavalt puhata ning magada. Samuti käia regulaarselt tervisekontrollis, et valdkonna spetsialistid saaksid vajadusel õigeaegselt abistada või nõustada. Viimane on kavas ka tänavu – kavatsen tuleval kuul läbida arstlikku tervisekontrolli ning seejärel pidada nõu toitumisnõustaja ja treeneriga.

Seda, et inimese tervis saab tähelepanu, saan kinnitada ka poliitiku ja peaministrina. Septembris Riigikogule üleantud riigieelarve eelnõus on järgmisel aastal planeeritud tervishoiule 1,8 miljardit eurot, sellest 200 miljonit eurot erakorraliselt. Nende vahendite toel kavatseme jätkata alustatut, näiteks arstiabi kättesaadavuse parandamiseks ja vaimse tervise hoidmiseks. Samuti teeme samme, et olla kindlamini ja turvalisemalt kaitstud koroonaviiruse eest. Erakordset tähelepanu osutame Eesti haiglate võrgustiku arendamisele ning arstiabi kvaliteedi tõstmisele. Alustame Tallinna Haigla projekteerimisega, viime lõpule Viljandi maakonna haigla ja tervisekeskuse rajamise ning alustame psühhiaatrilise sundravi teenuse hoone rekonstrueerimist ja juurdeehitust. Hiiumaa ja Järvamaa haigla saavad toetust erakorralise meditsiini osakonna ümberehitamiseks, Põhja-Eesti regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku ehituse lõpule viimiseks ning palatiosakondade ja verekeskuse renoveerimiseks, Ida-Virumaa keskhaigla psühhiaatriahoone ehituseks ning Tartu Ülikooli Kliinikum traumatoloogia osakonna ja üldkirurgia osakonna ümberehitustöödeks. 

Kaunist alanud nädalat ja tugevat tervist! Hoidke end ja oma lähedasi!

Kõige austusega
Jüri Ratas

 

TANEL KIIK
EEsti VABARIIGI SOTSIAALMINISTER

"Peame kujundama tervisliku mõtteviisi ja elukeskkonna"

Tervise hoidmisel on oluline inimeste enda teadlikkus ja valikud, kuid niisama oluline on, et elukeskkond meie ümber toetaks tervislikke valikuid ja et just need oleksid kõige lihtsamad.

Eesti inimeste oodatav eluiga on kõrgem kui kunagi varem, kuid paraku pole tervena elatud eluaastad sama jõudsalt kasvanud, teravaks probleemiks on ebavõrdsus tervises. Oleme seadnud eesmärgiks, et tervena elatud eluaastaid oleks rohkem. Selle saavutamisel on oluline nii riigi, tervishoiuvaldkonna, erasektori kui iga inimese enda panus oma tervise hoidmisse. Me kõik saame kaasa aidata, et luua elukeskkond, kus tervisesõbralik valik oleks kõige lihtsam valik.

 
Loe edasi...

 


 

MIDA TOOB JÄRGNEV KUU? 

LIITU UUDISKIRJAGA!


LOE JÜRI RATASE UUDISKIRJA, 26.10.2020
LOE JÜRI RATASE UUDISKIRJA, 28.09.2020
LOE Jüri Ratase UUDISKIRJA, 24.08.2020

 

< TAGASI