Sept 25

Jüri Ratase UUDISKIRI, 24.08.2020

HEAD MÕTTEKAASLASED!

Kaunist alanud nädalat!
 Täna teieni jõudnud kuukirjas soovin arutleda päevakohasel teemal - koroonakriisi järgne tööhõive. Palusin valdkonna ekspertidelt ülevaadet ning arvamust, mis toimub Eesti tööturul ning mida tuleks teha, et Eesti inimestel oleks koroonakriisi järel tööd. Hea lugeja, olen tänulik ka Sinu arvamuse, tagasiside ja küsimuste eest, mida võid mulle saata aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Koroonaviiruse pandeemia pani üleilmse majanduse keerulisse olukorda. Kaubandus sai tugeva löögi, nägime probleeme kaupade liikumisel ning muutusi tarbimises. Samuti kannatasid tugevalt turismist sõltuvad majandusharud, mis mõjutavad omakorda teisi valdkondi. Maailmamajanduse ja meie lähemate kaubanduspartnerite käekäik on avaldanud tõsist toimet ka Eesti oludele, inimestele ja ettevõtetele.

Esmajoones näeme muutusi tööturul, mis on isegi suuremad kui majanduses tervikuna. See on ka mõistetav, sest suur osa meie inimestest on hõivatud just teenindussektoris. Töökohtade arv on vähenenud, tööpakkumiste hulk kahanenud, enam on võetud töövõimetuslehti ning saadetud töötajaid sundpuhkusele või vähendatud nende tööaega.  Augusti alguses oli töötuna arvel 50 743 inimest ja registreeritud töötuse määr oli 7,8%. Registreeritud töötute arv suurenes alates eriolukorra algusest 14 031 inimese võrra. Töötuse määra oluline kasv ei näita siiski täielikult pandeemia negatiivset mõju tööturule. Päris suure osa löögist pehmendasid riigi eelarvepoliitilised meetmed.

Vabariigi Valitsus algatas ja Riigikogu võttis 15. aprillil vastu riigi 2020. aasta lisaeelarve, millega toetasime tööturu toimimist väga olulisel määral. Otsustasime, et ei vasta kriisiajal majanduse langemisest vähenevatele sissetulekutele kärpimisega. See aitas kindlustada töökohtade säilimist näiteks tervishoius, hariduses, riigikaitses ja avalikus sektoris tervikuna. Lisaks suunasime koroonaviiruse levikuga seotud majanduslikest meetmetest suure osa tööturu toetamiseks. Väga oluliseks osutus töötasu hüvitamise meede, mille raames võttis Töötukassa osaliselt üle töötajale palga maksmise kohustuse. Märtsist kuni juunini kestva meetmega said kriisis kannatanud ettevõtted kindlatel tingimustel taotleda hüvitist oma töötajatele palga maksmiseks. Näiteks aprillis määrati hüvitis ligikaudu viiendikule kõikidest palgatöötajatest ning seega oli meetme mõju ulatuslik. See kaitses meie inimeste töökohti, vähendas koondamisi ja toetas seekaudu inimeste sissetulekute säilimist ning tarbimist.

Ebakindlus edasise suhtes on siiski veel õhus. Edasised arengud sõltuvad koroonaviiruse kulust, selle mõjust inimeste ja ettevõtete käitumisele ning omakorda sellest tulenevatest piirangutest ja riikide poliitikameetmete tõhususest. Riik peab samas tegema omalt poolt kõik, et meie tööinimesi toetada ning majandust turgutada.

Tänan siiralt häid spetsialiste ning valdkonnajuhte sellesse uudiskirja oma teadmiste ja arvamusega panustamast! 

Kõige austusega
Jüri Ratas

Ootan jätkuvalt Teie tagasisidet ja mõtteid kõigis küsimustes. Mulle saab kirjutada e-posti aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. ning Facebooki lehel www.facebook.com/ratasjuri

  

Kersti Sarapuu
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees

"Peske käsi, hoidke distantsi, ärge minge haigena tööle - nii hoiame viiruse Eestist eemal"

Ülemaailmne koroonakriis  on tekitanud Eesti majandusele ja riigile tervikuna ulatuslikke negatiivseid tagajärgi. Eriolukorra ja kehtestatud piirangute tõttu olid ettevõtted sunnitud oma tegevust koomale tõmbama ning tegema raskeid otsuseid ka töötajaskonna osas.

Enim on kriis mõjutanud turismi-, teenindus-, transpordi- ja meelelahutussektorit ning päev-päevalt jõuab mõju ka ehitus- ja tööstussektorini. Kui suureks töötuse kasv läheb sõltub paljudest faktoritest, enim aga sellest, kui hästi saame kontrolli alla sügisese viiruselaine ning mis toimub meie ümber mujal Euroopas.

Loe edasi...

 

TANEL KIIK
Eesti Vabariigi sotsiaalminister


"Peame pakkuma õppevõimalusi mitte ainult töö kaotanud inimestele, vaid ka tööinimestele enese täiendamiseks"

Meie inimestele väärika palgaga töövõimaluste tagamine ja selleks vajaliku ettevõtluskeskkonna loomine on aastaringne töö, mida tuleb teha nii enne kui pärast COVID-19 kriisi ning eriti intensiivselt just kriisi ajal. Sotsiaalministrina pean väga oluliseks tihedat koostööd ametiühingute ja tööandjatega, et leida ja rakendada kõige õigemaid toetusmeetmeid. Heaks näiteks on ühiselt kokku lepitud töötasuhüvitis, mille toel maksime läbi töötukassa märts-juuni vahemikus kokku 256 miljonit eurot hüvitist 137 000 töötajale üle Eesti. Seeläbi aitasime 17 562 tööandjal säilitada raskel ajal inimeste töökohti ja vältida suuremahulisi koondamisi.


LOE EDASI...

 


 

MIDA TOOB JÄRGNEV KUU? 


 • 22.08 Eesti Keskerakonna üldkogu

 • 23.08 Balti keti 31. aastapäev

 • 24.08 kell 11.00 majandusarengu komisjon, kell 14.00 Eesti saadikute päevad, kell 15.30 vastuvõtt eFP UK ja DK kaitseväelastele Stenbocki majas

 • 25.08 kell 11.00 otse-eetri intervjuu Anvor Samostiga “Otse uudistemajast”, kell 13.00 E-Eesti nõukogu, kell 15.30 Nõmme päästekomando avamine

 • 26.08 kell 11.30 tutvumine Prantsusmaa õhuturberotatsiooni ja eestlastest baasiteenindusmeeskonnaga, kell 14.00 auhinna “Regionaalmaasikas 2020” võitjate autasustamine, kell 15.00-16.00 vastan küsimustele Kuku raadio otse-eetris (helistamiseks: 621 46 46)

 • 27.08 kell 12.00-13.00 online pressikonverents pärast valitsuse istungit ja kabinetinõupidamist (otse või järelvaatamine siin)

 • 28.08 kell 11.00 intervjuu Kuku raadio saates “Nädalategija” (salvestus kolmapäeval, otse või järelkuulata saab siin), kell 11.00 Riigikohtu maja pidulik avamine Tartus

 • 31.08 kell 15.30 majandusarengu komisjon

 • 1.09 Teadmistepäev

 • 1.09 kell 12.00 kohtumine Ameerika Kaubanduskojaga, kell 14.00 intervjuu Vikerraadio otse-eetris „Stuudios on peaminister“

 • 4.09 Eakate festival “Hingelt noored” Paides, Rally Estonia 

 • 7.09 Saaremaa kopteriplatsi avamine

 • 8.-10.09 Valitsuse eelarveteemalised nõupidamised

 • 14.09 Riigikogu XIV koosseisu IV istungijärgu avaistung

 • 15.09 Kliima- ja energiakomisjon

 • 16.09 kell 12.00-14.00 valitsuse infotund Riigikogus (otse või järelvaatamine siin)

 • 17.09 kell 12.00-13.00 online pressikonverents pärast valitsuse istungit ja kabinetinõupidamist (otse või järelvaatamine siin)

 • 18.09 kell 12.45 kolmepoolne kohtumine tööandjate ja ametiühingutega

 • 19.09 Maailmakoristuspäev

 • 21.09 kell 15.30 vastuvõtt viimaste sõjaliste operatsioonide kaitseväelastele

 • 22.09 kell 11.00 majandusarengu komisjon

 • 22.09 kell 16.31 algab sügis

 

< TAGASI